Schopnosti - obecné informace
Všechny postavy si při registraci vybírají svá zaměření (mág, válečník nebo zvěd). Podle těchto zaměření se pak řídí jejich další výběr schopností. Téměř všechny schopnosti (kromě rasové a očarovaných zbraní) mají 3 úrovně.
Schopnosti se vylepšují v průběhu hraní. Lze vylepšit jednu schopnost jednou za týden, nebo může být vylepšena jako odměna za účast na eventu. Rasové schopnosti se vylepšit nedají. Každá je však unikátní a pokud jsou postavy dobře promyšlené, mohou vytvářet užitečné kombinace. Cechovní schopnosti se vylepšují za účast na cechovních eventech.
Schopností lze získat vícero. Získaní dodatečných schopností však není jednoduché. Dodatečná schopnost může být za členství v organizaci, jako odměna nejlepšímu hráči na eventu, za splnění speciálních úkolů, nákupem v obchodě atp.
Všechny schopnosti vyčerpávají (ať už manu nebo fyzickou energii). Není tak možné užívat je neomezeně během jedné hry. Budou-li schopnosti užity nadmíru, může zasáhnout vypravěč.
Upíři a vlkodlaci mají vlastní školy schopností. Upíři jsou talentovaní v magii nebo v schopnostech zvěda, kdežto vlkodlaci na válečnické školy schopností. Prokletí (upíři nebo vlkodlaci) mají omezenější schopnosti (viz popis u schopností níže).
Každý cech má svou vlastní školu schopností, která se postavě zpřístupní, pokud se k němu připojí.
Pokud máte vlastní nápad na schopnosti, jsme otevření k domluvě. Svět The Elder Scrolls je přeci jen nezměrný.
Používání schopností
Rasové schopnosti (kromě pasivních) lze využít jednou za hru/boj.
Ostatní schopnosti mohou hráči využívat dle svého uvážení. Je však nutné myslet na to, že zásoba fyzické a magické energie postav není nekonečná. Využití více než 7 schopností v jednom boji postavu obyčejně vyčerpá na až k omdlení. Každá postava má v profilu napsanou svou silnou a slabou stránku, kterou je třeba zohlednit. Například postavy talentované na magii tak mohou využít o jednu nebo dvě magické schopnosti navíc, to stejné u postav, které mají lepší fyzičku a mohou tak využít více schopností užívající fyzickou energii (obyčejně se mezi fyzické schopnosti počítají schopnosti zbraní a atletika).
Většina schopností má své dané trvání. Většinou se jedná o 1, 2 nebo 3 příspěvky.
Příklad: Postava A využije schopnost, která trvá 1 herní příspěvek. Schopnost tedy ovlivní všechny následující herní příspěvky, dokud postava A znovu nepřijde na řadu.
Silné a slabé stránky postav
Každá postava si při registraci vybírá svou silnou a slabou stránku. Při boji je toto nutné zohlednit. Má-li postava jako silnou stránku magii, má více many a její kouzla jsou o něco silnější. Fyzička určuje, kolik má postava fyzické energie. Síla určuje sílu fyzického poškození. Hbitost určuje, jak obratně se postava pohybuje (může skákat z větších výšek, lépe šplhat, má výhodu při hodu kostkou na vyhnutí se v PvP atp.). Plížení určuje, jak tiše a nenápadně se postava umí pohybovat.
Většina schopností kromě rasové se dají vylepšit až na 3. úroveň. Vylepšením se zvyšuje síla schopností, nebo pokud mají nějaké trvání, prodlužuje se doba účinku.
Vylepšení probíhá herně. Hráč může napsat buď samostatný tréninkový příspěvek, nebo trénovat během hry s dalším hráčem. Je třeba, aby byla část s tréninkem dlouhá alespoň 150 slov. Následně hráč trénink nahlásí do kanálu Tréninky. Vylepšit schopnost jde jednou za týden nebo jako odměna za event.
- Za oficiální schopnosti se označují ty schopnosti, které mají postavy uvedené ve svém profilu pod nadpisem Schopnosti. Oficiální schopnosti platí v PvP (souboji dvou hráčských postav) a na eventech.
- Za neoficiální schopnosti se označují ty schopnosti, které postavy nemají uvedené ve svém profilu pod nadpisem Schopnosti, ale mají je napsané jinde v popisu postav. Neoficiální schopnosti neplatí v PvP a na eventech (pokud admin neurčil jinak), ale platí při questění. Užívat je jakýmkoliv způsobem proti jiným hráčům nebo jimi jinak invazivně zasahovat do hry bez souhlasu spoluhráčů je zakázáno.
Neoficiální schopnost může být například pokud čaroděj umí magií zapálit svíčku či jinak magicky rozdělat oheň (může například zapálit ohniště nebo popálit právě útočícího vlka), ale nikdy nesmí tímto činění bez souhlasu spoluhráče zapříčinit zranění jiné postavy.
Neoficiální schopnosti lze po domluvě s adminem přeměnit na oficiální (většinou za poplatek herních zlaťáků).
Schopnosti
Každá škola a odvětví má schopnosti rozdělené do čtyř kategorií: začátečnické, pokročilé, mistrovské a expertní. Pro zakoupení schopnosti ve vyšší kategorii je třeba mít alespoň jednu schopnost z předešlé kategorie na 3. úrovni.
Postavy mohou podle svého výběru při registraci vlastnit určitý typ zbraně, což jim poskytuje náležitou školu schopností. Boj se však netočí pouze kolem těchto schopností, postava zbraně využívá obyčejným způsobem (může například obyčejně udeřit mečem). Postava si může dokoupit další zbraně. Předpokládá se však, že se s novou zbraní nejdříve herně naučí.
Magické hole se počítají mezi očarované zbraně.
Hra však není omezena pouze oficiálními schopnostmi, každá postava talentovaná na magii či bojová umění dokáže sesílat i jiná drobná neoficiální kouzla (např. zapálit svíčku magií) nebo v případě fyzicky zaměřených postav provádět náročnější fyzickou aktivitu (šplhat). Všechny postavy mohou bez omezení provádět rituály (modlitby k bohům atp.). Schopnosti uvedené nížě se považují za oficiální schopnosti a lze je zakoupit v obchodě za zlaťáky za aktivitu.
Schopnosti zesilují podle své úrovně. U schopností, které mají nějaké trvání, se úrovní zvyšuje doba užití.
(Pro zobrazení schopností klikněte na knihu)
Obchod
V obchodě jsou k zakoupení speciální očarované zbraně, které mají jen jednu schopnost, ale nepočítají se do limitu preferované zbraně, kterou lze mít jen jednu. Mágové při registraci získají základní magickou hůl zdarma.
V obchodě lze nalézt svitky schopností. Svitky jsou nabité jedním kouzlem a slouží k jednorázovému seslání kouzla. Svitky může bez omezení užívat kdokoliv.
Cokoliv zakoupené během rozehrané hry nebo eventu nabývá platnosti až po skončení hry/eventu, není-li nákup itemu proveden během hry v rámci RP (například obchodník přítomný přímo na eventu).
Jako itemy se označují nadstandartní předměty, které postava vlastní. Postava je díky těmto předmětům zvýhodněna. Itemy lze získat během hraní za splnění speciálních úkolů (questů), nákupem v obchodě a nebo jako odměnu na eventu. Obyčejné věci jako např. louče, malé nože, oblečení atp. se sice nepočítají mezi itemy, postavy je však mohou zcela obyčejně vlastnit a užívat bez nutnosti tyto drobnosti zapisovat do profilu postavy. Nedostávají k nim však žádné schopnosti a počítají se za neoficiální. Postavy mohou neoficiálně vlastnit i druhy předmětů, které jsou mezi itemy, nespokytují jim však žádnou zvláštní výhodu a schopnost. Nemohou ale neoficiálně vlastnit artefakty.
Seznam itemů
Odkaz na tabulku obchodu
Vylepšování schopností
Oficiální vs. neoficiální schopnosti
Mág
Válečník
Zvěd
Itemy
Mág má k dispozici 7 škol magie. Při registraci si může vybrat 3 ze svých škol, ze kterých dostane 3 začátečnická kouzla, a 1 magickou hůl. Kouzla mágů spotřebovávají manu, magie je tedy jejich základním předpokladem. Mágové jsou většinou fyzicky slabí a v užívání obyčejných zbraní nebo brnění tak mají nevýhodu. V průběhu hry si mohou za zlaťáky dokupovat schopnosti z ostatních škol a zaměření, z válečnického zaměření však mohou získat pouze začátečnické schopnosti čepelí (nemohou se naučit těžké brnění, štíty a tupé zbraně).
Válečník je zaměření orientované na fyzickou energii. Při registraci dostávají začátečnické schopnosti brnění, štítů a schopnost zbraně podle výběru. V průběhu hry si mohou za zlaťáky dokupovat schopnosti z libovolných škol a zaměření, ale protože nejsou příliš zběhlí v magii, mají sníženou zásobu many a mohou se naučit ze zaměření mága jen začátečnická kouzla.
Zvěd je zaměření orientované na fyzickou energii. Do začátku dostává začátečnické schopnosti ze svých škol (kromě šperhákování), vybírá si však mezi krátkými čepelemi a lukem. Jsou o něco talentovanější v magii než válečníci, především je pro ně příznačná magická škola iluzí. Soustředí se na lehkost, z válečnických škol si tak mohou v průběhu hry dokoupit za zlaťáky pouze schopnosti ze školy čepelí. Také nejsou zběhlí v magii natolik jako mágové, mají sníženou zásobu many a mohou se naučit ze zaměření mága jen začátečnická kouzla (neplatí pro iluze).
Více schopností bude doplněno později ...
Vlkodlak
Vlkodlaci začínají se začátečnickými schopnostmi ze své knihy. Protože prokletí mění jejich podstatu, jsou orientováni pouze na válečnické školy. Při registraci si tak vybírají jednu válečnickou školu schopností a jednu válečnickou zbraň a v průběhu hry mohou nakupovat pouze z válečnických schopností. Vlkodlačí schopnosti spotřebovávají fyzickou energii.
Upír
Upíři začínají se začátečnickými schopnostmi ze své knihy. Protože prokletí mění jejich podstatu, jsou orientováni buď na školy magie nebo na školy zvěda. Při registraci si tak vybírají buď mága nebo zvěda, ze kterých si vybírají jednu školu, a v průběhu hry mohou nakupovat pouze ze zvoleného zaměření (mág nebo zvěd). Nezískávají magickou hůl zdarma. Schopnosti upírů spotřebovávají upírskou energii - čím více jich užijí, tím větší mají žízeň.
Očarované zbraně jsou opatřeny runami, které jim poskytují magickou moc. Tato moc je zásobena energií pocházející z kamene duší, jež je ve zbrani vsazen, a proto očarované zbraně nespotřebovávají manu ani fyzickou energii jejich nositelů. Užívání očarované zbraně je však omezeno kapacitou kamene duší. Ten se musí po spotřebování energie nějaký čas nabíjet (hůl lze využít jen jednou za hru, případně si postava může koupit náhradní kameny a tím si získat více použití během jedné hry). Existují tři základní druhy kamenů - malý (kámen 1. úrovně), obyčejný (kámen 2. úrovně) a velký (kámen 3. úrovně). Čím lepší je ve zbrani kámen, tím lepší hůl sesílá kouzla.
Více bude doplněno později ...
Admini si vyhrazují právo cokoliv změnit, bude-li třeba.