top of page
pozadioken_edited_edited.png
pozadioken_edited_edited.png
detail.png
divider.png

Božstva

bozstva.png

Obyvatelé Tamrielu vypráví různými způsoby ten stejný příběh o stvoření bohů a světa. Božská přítomnost vznikla konfliktem dvou sil jménem Anu a Padomay - řádu a chaosu. Anu a Padomay nebyli bohy s vlastním vědomím, byli pouze čirou esencí. Anu je uvnitř všeho živého a Padomay zastupuje samotnou nicotu.

Z Anu se později zrodil bůh Anui-El a z Padomaye bůh Sithis. Z Anui-Ela se poté narodil bůh Auri-El a ze Sithise bůh Lorkhan.

Auri-El
lorkhan.png

Lorkhan

Lorkhan je druhým ze dvou bohů zvaných jako Et'Ada. Stejně jako Auri-El předcházel všem Aedrám a Daedrám. Byl stvořen Sithisem. Je bohem všech smrtelníků, neboť stál za vznikem planety Nirn. Přesvědčil (a některé oklamal) několik dalších bohů k tomu, aby se vzdali části své moci a pomohli mu stvořit Nirn. Z těchto bohů se pak staly Aedry. Ti bozi, kteří se odmítli podílet, či se podílet nemohli, se stali Daedrami/Daedrickými princi.

Podle legendy stvoření světa smrtelníků stálo Lorkhana život. Byl zabit Auri-Elem a ostatními Aedrami, které se zlobily za jeho podvod se stvořením světa. Z částí jeho těla, jak někteří věří, vznikly měsíce Masser a Secunda (také se jim říká Jone a Jode). Ostatní zbytky jsou údajně samotnou planetou Nirn. Auri-El po skončení bitvy vytrhl Lorkhanovi srdce z hrudi. Avšak protože byl Nirn stvořen z Lorkhana, a na Nirnu se nacházely Aedry, nemohlo být jeho srdce zničeno, a tak jeho srdce na Nirnu Auri-El pohřbil. V historii poté bylo Lorkhanovo srdce jako mocný artefakt mnohokrát zneužito ke zlým věcem a údajně stálo za zmizením rasy Dwemerů (Trpaslíků).

V mytologii rodu elfů je Lorkhan považován za podvodníka a viní ho ze ztráty své nesmrtelnosti. Nicméně Temní elfové mají na Lorkhana jiný pohled - podle nich je ztráta jejich nesmrtelnosti zkouškou.

Rod lidí se nepovažuje za potomky Aeder, místo toho věří tomu, že byli stvořeni Lorkhanem, a tak jej uctívají jako hrdinu všech lidí a ohrazují se proti tomu, jak na něj pohlížejí ostatní rasy.

Panteony (známý také jako):

Lorkhan - panteon Altmerů, Bosmerů a Dunmerů

Sheor - panteon Bretonů

Shezarr - panteon Imperiálů

Lorkhaj - panteon Khajiitů

Shor - panteon Nordů

Sep - panteon Redguardů

Lorkhan
auriel.png

Auri-El

Auri-El (také Auriel) je hlavním bohem Božské Osmičky. Není Aedrou ani Daedrou (je jedním ze dvou Et'Ada), neboť existoval již před nimi. Většina Altmerů a Bosmerů se považuje za přímé potomky Auri-Ela. Jeho jediným známým momentem slabosti je souhlas v sehrání role při tvorbě světa smrtelníků. Tento čin navždy zbavil veškerý elfský lid nesmrtelnosti. Aby tento svůj prohřešek odčinil, vedl armády Aldmerů (předků elfů) proti armádám Lorkhana. Společně s bohem Trinimacem a Aldmery vyhostil Lorkhana ze světa smrtelníků a založil první království Aldmerů.

Panteony (známý také jako):

Auri-El - panteon Altmerů a Bosmerů

Akatosh - panteon Božské Osmičky a panteon Bretonů

Alkosh - panteon Khajiitů

Božská Osmička

Božská Osmička
 

Božská Osmička je nejčastěji uctívána Imperiály. Panteony bohů jiných ras však mnoho bohů Božské Osmičky sdílejí, mnohdy pouze pod jiným jménem, a někdy jim připisují trochu jiné vlastnosti.

Seznam bohů:

Akatosh - dračí bůh času a hlavní bůh panteonu, stvořitel draků

Arkay - bůh koloběhu života a smrti, smrtelníků, pohřebů a pohřebních rituálů

Dibella - bohyně krásy a lásky

Julianos - bůh moudrosti a logiky

Kynareth - bohyně vzduchu, větru, nebe a živlů

Mara - bohyně lásky a soucitu

Stendarr - bůh soucitu, milosrdenství, spravedlnosti, dobročinnosti, štěstí, spravedlivé vlády a milosrdné shovívavosti

Zenithar - bůh práce a obchodování

eight divines.png
Panteon Altmerů

Panteon Altmerů

Panteon Altmerů je odvozen od panteonu Aldmerů, předků elfů. Uctívá vybrané bohy, které Altmerové považují za své předky.

Seznam bohů:

Auri-El - hlavní bůh panteonu, primární předek Altmerů a Bosmerů

Trinimac - bůh válečníků, šampion Auri-Ela, byl zabit bohem Boethiah a zrodil se znovu jako Malacath

Magnus - bůh čarodějnictví

Syrabane - božský předek magie

Phynaster - božský předek a ochránce ostrovů Summerset

Mara - bohyně plodnosti a lásky

Xarxes - bůh písařství a historie

Panteon Bosmerů

Panteon Bosmerů

Panteon Bosmerů se skládá ze tří hlavních bohů a několika vedlejších.

Seznam hlavních bohů:

Y'ffre - podle legend daroval pradávným Bosmerům prostředek k poražení nepřátel. Výměnou za to s nimi uzavřel smlouvu (které se říká Green Pact), podle které Bosmerové nebudou jíst ani jinak konzumovat žádné rostliny lesa a budou jíst pouze maso. Součástí smlouvy je i nařízení, že musí sníst maso každého padlého nepřítele. Jedním z důsledků Zeleného paktu je Divoký hon, rituál, který těm Bosmerům, kteří ho znají, umožňuje proměnit se v děsivou nestvůru.

Auri-El - král všech bohů, předek Bosmerů

Ius - bůh zvířat, který je schopný vyslyšet modlitby zvířat a podle legend se pak mstí těm, kteří zvířatům ublížili

Panteon Dunmerů

Panteon Dunmerů/Tribunál

Tribunál, nebo také Svatá Trojice, byli původně smrtelníci elfské rasy Chimer. Když bylo v útrobách sopky Red Mountain nalezeno Lorkhanovo srdce, ukradli z něj část moci pro sebe a stali se žijícími bohy. Bohyně Azura za tento čin proklela celou jejich rasu a Chimery tak přišly o svou zlatou kůži a proměnily se v Dunmery/Temné elfy. Každý z bohů Tribunálu má svého Daedrického patrona, kterého usměrňují k poslušnosti.

Seznam bohů:

Vivec - je nejvíce přítomným bohem mezi smrtelníky. Je považován za básníka, válečníka a laskavého krále. Jeho patronem je Daedra Mephala, bohyně lží, sexu, vražd a tajemství. Jeho pokožka je napůl dunmerská a napůl zlatá, chimerská. Sidlí ve svém chrámu ve městě City of Vivec na ostrově Vvardenfell v Morrowindu.

Almalexia - je druhá nejvíce přítomná bohyně mezi smrtelníky. Je považována za odvážnou a soucitnou královnu Dunmerů. Má stále svou zlatou chimerskou kůži. Vládne z města Mournhold a lze ji nalézt uvnitř Chrámu tribunálu. Jejím patronem je Boethiah, bůh podvodů, zrady, spiknutí a pobuřování.

Sotha-Sil - je nejvíce skryt veřejnosti. Je známý jako velmi inteligentní a mocný čaroděj. Žije v Clockwork City, městě, které sám vytvořil ze svých strojů, které nápadně připomínají stroje zmizelých Dwemerů (Trpaslíků). Má barvu kůže Dunmerů a pravou ruku a spodní část těla nahrazenou stroji. Jeho patronem je Azura, bohyně proměny dne a noci, tranzice a změny.

tribunal.png
Panteon Khajiitů

Panteon Khajiitů

Khajiiti uctívají mnoho božstev. Nejdůležitější je pro ně však šestice bohů Akha, Alkosh (khajiitská verze Akatoshe), Azurah (Azura), Lorkhaj (Lorkhan) a měsíce Jone a Jode.

Seznam hlavních bohů:

Akha - otec draků

Alkosh - bůh, který se objevil po zmizení boha Akha

Azurah - bohyně, která stvořila Khajiity

Lorkhaj - zlý bůh, který proklíná Khajiity v démony zvané Dro-m'Athra

Jone a Jode - měsíce, které svým postavením mění to, jak budou vypadat právě narození Khajiiti

Bůh Orsimerů

Orkové uctívají boha Malacatha zrozeného ze smrti boha Trinimaca, šampiona Auri-Ela. Malacath po své proměně změnil své elfské následovníky v Orsimery/Orky. Malacath také udává pravidlo "silnější vládne", podle kterého se Orkové striktně řídí. Podle legendy byl Trinimac pozřen bohem Boethiah. Jeho pozůstatky pak Boethiah vyloučil a z tohoto výkalu povstal Malacath. Proto jej Nordové nazývají Mauloch nebo Horský prd (Mountain Fart).

Seznam hlavních bohů:

Malacath - bůh odplaty

Bůh Orsimerů

Panteon Redguardů

Redguardi uctívají panteon převzatý od jejich předků z kontinetu Yokuda. Jejich panteon je velmi rozdílný od ostatních, avšak mezi některými bohy lze nalézt podobnosti, především u boha Sep, který prezentuje Lorkhana, nebo Satakala, boha, který je spojením Anu a Padomaye. Satakal je však více podobný Alduinovi, bohu Nordů, který ničí světy, aby založil nové.

Seznam hlavních bohů:

Tall Papa - (méně známý jako Ruptga) je hlavním bohem yokudanského panteonu. Podle legend naučil ostatní bohy nesmrtelnosti, aby mohli přežít Satakalův hladomor

Satakal - velký bůh, který na ostatní bohy uvrhl hladomor

Leki - bohyně šermu

Onsi - naučil Yokudany, jak z nožů ukovat meče

Sep - yokudanská verze Lorkhana, který se podle legend ze Satakalova hladomoru zbláznil a proto přemluvil ostatní bohy k tomu, aby mu pomohli stvořit svět smrtelníků

Tu'whacca - bůh duší, který pomáhá duším Redguardů do posmrtného života

Tava - bohyně živlů, yokudanská verze Kynareth

Panteon Redguadů

Panteon Nordů

Nordové považují své bohy za cyklické stejně jako svět samotný a proto rozdělují své bohy do několika skupin. Shor a Tsun jsou podle Nordů tzv. Mrtví bozi, neboť položili svůj život za existenci aktuálního světového cyklu. Planoucí bozi jsou Kyne, Mara, Dibella, Stuhn a Jhunal, kteří dohlížejí nad aktuálním cyklem. Soumračný bůh Alduin uvádí nový cyklus zánikem starého. Poslední skupinou jsou bozi zkoušek, démoni Orkey, Mauloch a Herma-Mora, proti kterým Nordové brání své Planoucí bohy.

 

Duše nordských válečníků zabitých v boji po smrti odchází do Sovngardu, který pro ně vytvořil Shor v Říši nesmrtelných. Zde se po vstupu do Síně Valoru duše zbavují všech bolestí a na věčnost popíjí medovinu.

Seznam hlavních bohů:

Shor - verze Lorkhana. Je nazýván Bohem podsvětí a Králem bohů. Bůh, který stvořil lidskou rasu. Je považován za manžela bohyně Kyne a je pánem Sovngardu. Je reprezentován symbolem lišky

Tsun - bůh zkoušek proti nepřízni osudu. Sídlí v Sovngardu, kde na příkaz Shora stráží most k Síni Valoru. Přes most pustí jen toho, kdo jej porazí v boji. Zemřel při obraně Shora v boji proti armádám Auri-Ela. Je reprezentován symbolem medvěda

Stuhn - bůh výkupného. Naučil lid jak se zmocnit a využít válečných zajatců. Je reprezentován jako velryba

Kyne - bohyně válečníků, lovců a bouřek. Je reprezentována jako jestřáb

Mara - bohyně lásky a manželství. Je reprezentována jako vlčice

Dibella - bohyně krásy uctívaná mnoha způsoby, jako například uměním, uctíváním žen či erotiky. Je reprezentována jako můra

Alduin - také známý jako Pojídač světů. Učenci se nemohou shodnout, je-li Alduin pouze jiným jménem pro Akatoshe, či jestli je zcela jinou božskou bytostí. Je reprezentován symbolem draka

Jhunal - bůh run. Reprezentován jako sova

Mauloch - jeden ze tří bohů zkoušek, kteří ukládají Nordům v životě překážky

Orkey - bůh smrtelnosti a spolu s Maulochem bůh zkoušek. Reprezentován jako had

Herma-Mora - verze Daedrického prince Hermaeus Mora

Panteon Nordů

Bůh Argoniánů

Argoniáni uctívají stromy Histu. Histy jsou formou vnímajících stromů, které byly dříve rozesety po celém Nirnu. Dnes jsou však výhradně jen na území Black Marsh. Dokáží mezi sebou komunikovat a vodu přijímají nejen jako zdroj živin, ale i k ukládání vzpomínek. Hist dokáže mluvit s tím, kdo správně pozře jejich mízu, kterou produkují ve velkém množství. Hist a s ním Argoniány podle legend stvořil bůh Sithis. Většina Argoniánů však Sithise otevřeně neuctívá, neboť je ostatními rasami považován za zlého boha.

Seznam hlavních bohů:

Hist - pradávná odrůda vnímajících stromů

Bůh Argoniánů

Panteon Bretonů

Panteon Bretonů je spojením Božské Osmičky a panteonu Altmerů.

Seznam bohů:

Akatosh - dračí bůh času a hlavní bůh panteonu, stvořitel draků

Arkay - bůh koloběhu života a smrti, smrtelníků, pohřebů a pohřebních rituálů

Dibella - bohyně krásy a lásky

Julianos - bůh moudrosti a logiky

Kynareth - bohyně vzduchu, větru, nebe a živlů

Mara - bohyně lásky a soucitu

Stendarr - bůh soucitu, milosrdenství, spravedlnosti, dobročinnosti, štěstí, spravedlivé vlády a milosrdné shovívavosti

Zenithar - bůh práce a obchodování

Magnus - bůh čarodějnictví

Sheor - verze Lorkhana. Bůh svárů a zničené úrody

Phynaster - božský předek elfů, ve kterém se Bretoni shlížejí kvůli své částečně elfské krvi

Y'ffre - z altmerského panteonu Jephre. Bůh písní a lesa

Panteon Bretonů
Ostatní božstva
detail.png
divider.png

Ostatní božstva

molagbal.png

Molag Bal

Molag Bal je daedrický princ, jehož sférou je nadvláda a zotročení smrtelníků. Jeho největší touhou je sklízet duše všech smrtelníků a dostat je do své moci zaséváním zrnek sváru a neshod v říších smrtelných. Z tohoto důvodu fanaticky sbírá kameny duší a dokonce vtáhnul kusy Nirnu do své říše, aby uspokojil svou neukojitelnou touhu dobývat. Čím víc duší má, tím víc jich chce. Vládne své říši Coldharbour, obdobě pekla.

Molag Bal je stvořitelem upírů. Podle něj mu jejich duše patří.

sheogorath.png

Sheogorath

Jeho úmysly jsou neznámé. Občas je nazýván Šílenou hvězdou, Šíleným lordem, Šíleným a Šíleným bohem. Miluje sýr. Jeho říši, Shivering Isles, se také říká Blázinec. Má se za to, že ti, kteří se tam vydají, navždy ztratí zdravý rozum. Samozřejmě, pouze Šílený bůh sám může rozhodnout o tom, kdo má do jeho říše povolení vstoupit. Šílený bůh se typicky objevuje na Nirnu jako zdánlivě neškodný elegantní muž často nesoucí hůl, zástěrka tak častá, až se jí začalo říkat Džentlmen pán s hůlkou. „Hrozivou úctu“ z Sheogoratha má celý Tamriel a také hraje důležitou roli v náboženství dunmerů.

Na Nirnu se objevují zmínky o Sheogorathově záhadném artefaktu Wabbajack. Je to hůl či hůlka, která oběť promění v náhodný předmět nebo živočicha.

Zdroje: Velké poděkování patří české a anglické Wikipedii série The Elder Scrolls.

hircine.png
mehrunes dagon.png

Hircine

Hircine, také známý jako Lovec, Otec lidských kříženců, Pán lovu, Pán velkého lovu, Pán zvířat, Pán honu a Půl svědomí lidí je daderický princ, jehož sférou je lov, oblíbená zábava Daeder, hon a obětování smrtelníků.

Je stvořitelem vlkodlaků a jejich ochráncem. Když vlkodlak zemře, Hircine vezme jeho duši do své říše, aby se připojila k Velkému honu.

Mehrunes Dagon

Je známý jako Daedrický princ temnoty a ničení, jehož sféra zahrnuje změnu, převrat, sílu a ctižádost. Dagon je spojován s přírodními katastrofami jako jsou požáry, zemětřesení, přívalové povodně, bouřky a jiné. Princ je také údajně autorem záhadné a mocné knihy Mysteria Xarxes, kterou napsal ve své říši Deadlands uvnitř Oblivionu.

sanguine2.png

Sanguine

Sanguine, známý také jako Pán hýření, je Daedrický princ, jehož sférou je požitkářské hýření, veselí, divoké orgie a vášnivé radovánky temnější povahy. Jako Daedrický princ chtíče, úchylnosti a nepřirozených sexuálních vztahů nemá nikdy dost. Je považovaný za jednoho ze slabších Princů. Sanguine je často vyobrazován a tesán jako muž s dremorskými rohy, s lahví v ruce anebo s prostitutkou. Údajně vládne tisícovce malých říší. Svádí smrtelníky k hříchům a na scestí bohémského života.

Někdy přichází na Tamriel v podobě bretonského muže a říká si Samuel Gourone.

clavicus.png

Clavicus Vile

Clavicus Vile je jedna ze sofistikovanějších Daeder. Je známý také jako Pán klamu a obchodu a Pán záludných tužeb.  Jeho specialitou je darování moci a plnění přání skrze rituální vyvolávání a pakty. Často se objevuje v podobě veselého skaafina, což je rasa rohatých nižších Daeder menší postavy. Skkafini žijí v Clavicusově říši Pláně žalu (The Fields of Regret) v Oblivionu.

Komukoliv, kdo jej vyvolá, nabídne vše, co si přeje. Ovšem za určitou cenu. Rád si hraje se smrtelníky, obvykle spíše pro svou vlastní zábavu než pro nějaký konkrétní účel. Říká se, že má smrtelníky rád. To vedlo některé k přesvědčení, že je, na rozdíl od mnoha jiných Daedrických princů, společenská bytost.

Clavicus je známý tím, že odděluje části sebe sama, aby vytvořil vnímající objekty nebo entity. Zatímco trvalé vkládání duší do objektů je obvyklým procesem vytváření daedrických artefaktů, Vileovy výtvory ukázaly větší schopnost vědomí a nezávislosti než výtvory většiny ostatních Daeder. Předpokládá se, že tyto výtvory částečně slouží k naplnění jeho touhy po společnosti.

Nejznámějším takovým výtvorem je Barbas, který ukrývá značnou část Vileovy moci. Barbas na sebe nejčastěji bere podobu psa, ale je známo, že se objevuje také jako scamp zvaný Creeper.

bottom of page